Jednym z najważniejszych dla Polaków kryteriów wyboru zagranicznych wakacji pozostaje cena – nie lubimy przepłacać za urlop i wciąż chętnie polujemy na promocje last minute, które pozwalają oszczędzić naprawdę spore sumy. Pod względem finansowym relatywnie przystępnym wakacyjnym kierunkiem jest dla nas Turcja – sprawdziliśmy więc, czy da się znaleźć last minute do Turcji za około 1000 zł za osobę i co dokładnie obejmują takie oferty.

Od kilku sezonów Turcja bije rekordy popularności wśród polskich turystów – według raportu Polskiej Izby Turystyki, w sezonie letnim 2023 na wyjazd do tego właśnie kraju zdecydowało się ponad 35% rodaków, którzy spędzali wczasy zagranicą. Na popularność Turcji jako wakacyjnej destynacji wpływa wiele czynników – doskonała pogoda w zasadzie przez cały rok, coraz lepsza siatka połączeń z polskich lotnisk oraz wciąż relatywnie przystępne ceny wypoczynku, zwłaszcza jeśli ktoś poluje na promocje typu last minute.

ZOBACZ CENY do Turcji https://www.fostertravel.pl/last-minute/turcja/

Oczywiście należy mieć świadomość, że nawet ceny last minute do Turcji mogą się od siebie znacznie różnić – w zależności od wybranego kurortu, hotelu, jego standardu, terminu wczasów czy opcji wyżywienia. Za tygodniowe wakacje all inclusive w luksusowym 5-gwiazdkowym resorcie zapłacimy więcej niż za last minute do mniej wystawnego hotelu 3-gwiazdkowego z podstawowym wyżywieniem. Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny najtańszego last minute do Turcji, którego cena wynosi około 1000 zł (jako górną granicę postawiliśmy kwotę 1200 zł za osobę). Na podstawie danych dostępnych w serwisach turystycznych gromadzących oferty różnych biur podróży przeanalizowaliśmy, czy wczasy w takich cenach są w ogóle dostępne, a jeśli tak – co dokładnie obejmują.

Last minute do Turcji za 1000 zł – na co można liczyć?

Analiza już wyprzedanych ofert last minute do Turcji pokazała nam, że w okresie polskiej jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny 3- lub 4-dniowy pobyt w średniej klasy hotelu ze śniadaniem lub wyżywieniem HB (śniadanie i obiadokolacja) oraz z bardzo krótkim terminem wylotu (zazwyczaj następnego dnia lub za dwa dni) można upolować nawet za 800-900 zł od osoby. Oczywiście takich ofert jest niewiele i nie są one przeznaczone dla każdego – korzystają z nich przede wszystkim osoby swobodne zawodowo, mogące wziąć urlop w zasadzie z dnia na dzień oraz takie, które hotel traktują raczej jako miejsce do spania, a nie wypoczynku.

Im bliżej sezonu wakacyjnego oraz im dalszy termin wylotu, tym ceny last minute do Turcji rosną, choć nadal są przystępne – bez problemu udaje się bowiem znaleźć oferty niewiele przekraczające granicę 1000 zł od osoby. Nadal są to jednak pobyty krótkie, 3- lub 4- dniowe, które traktować należy raczej jako przedłużony weekend, a nie pełnowymiarowe wczasy.

Pora na konkretne przykłady. 2-gwiazdkowy hotel Derin Luxury w miejscowości Kemer, pobyt obejmujący 3 noclegi ze śniadaniami – cena takiego urlopu w ramach last minute (wylot za tydzień) to 1118 zł za osobę. Obejmuje ona podróż z Wrocławia do Antalyi i z powrotem, transfer do i z hotelu, 3 noclegi i śniadania. Goście zostają zakwaterowani w pokoju z prywatną łazienką, klimatyzacją, szafą, telewizorem oraz bezpłatnym Wi-Fi. W cenie mogą korzystać z odkrytego basenu, ogrodu oraz tarasu. Co ważne, koszt wakacji obejmuje rejestrowany bagaż – jedynym kosztem dodatkowym, ale nieobowiązkowym, jest rozszerzone ubezpieczenie podróżne (niecałe 100 zł).

Dalej – 4-gwiazdkowy hotel Belpoint Beach w miejscowości Beldibi, 3 noclegi, wyżywienie all inclusive. Cena takich wakacji to 1126 zł za osobę i obejmuje podróż na trasie Wrocław – Antalya, transfer do i z hotelu oraz 3 noclegi w hotelu z zakwaterowaniem w pokoju standardowym. Posiada on balkon, prywatną łazienką, klimatyzację i telewizor. Dodatkowo płatne jest korzystanie z sejfu oraz Wi-Fi. W cenie można korzystać z basenu, boiska do siatkówki plażowej, grać w tenisa stołowego i darta, a także brać udział w wieczornych animacjach. Strefa SPA, masaże i łaźnia turecka są dostępne za dodatkową opłatą. Wyżywienie all inclusive (w cenie) obejmuje natomiast trzy główne posiłki w formie bufetu, kawę, ciasto, słodycze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe (w wyznaczonych godzinach).

Podobnych ofert 3- oraz 4-dniowych wakacji last minute w Turcji – w różnych hotelach i z mniej lub bardziej rozbudowanym wyżywieniem – w granicach 1000-1200 zł za osobę jest sporo. Jeśli ktoś planuje dłuższy wypoczynek, około tygodniowy, zapłacić trzeba więcej, bo około 1500-1600 zł za osobę. Należy pamiętać, że są to wciąż oferty poza szczytem sezonu, w okresie polskiej wiosny – latem wypoczynek w Turcji, nawet w ramach last minute, będzie droższy.