Góry Pieprzowe potocznie zwane sandomierskimi Pieprzówkami to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie świętokrzyskim. Choć położone są około 2,5 km od Starego Miasta w Sandomierzu to turyści często o nich zapominają, a zdecydowanie jest to miejsce warte zobaczenia, bez względu na porę roku.

Góry Pieprzowe są najstarszymi górami w Polsce.

Stanowią rezerwat przyrody utworzony w 1979 roku o niezwykłym bogactwie zarówno przyrodniczym jak i florystycznym oraz geologicznym. Zbudowane głównie z brunatnoszarych łupków, które pod wpływem czynników atmosferycznych kruszą się i wyglądem przypominają pieprz. Góry Pieprzowe w Sandomierzu to malowniczo zaznaczona w krajobrazie krawędź Wyżyny Sandomierskiej, która schodzi w kierunku doliny Wisły.

Jak dojechać?

Wybierając się w Góry Pieprzowe z Mielca trzeba liczyć, że droga samochodem zajmię nieco ponad godzinę (ok. 60 km).

Góry Pieprzowe można zwiedzać od strony Willi Dzika Róża (dojazd ulicą Podmiejską). Tam można pozostawić samochód i przejść furtką na teren Pieprzówek.

Wędrówkę można rozpocząć również od ul. Błonie. Stamtąd wzdłuż wału Wisły prowadzi czerwony szlak. Droga na szczyt zajmie kilkadziesiąt minut.

Co ciekawego można zobaczyć?

Pasmo leży na samym skraju Wyżyny Sandomierskiej. Z jego szczytu rozciągają się przepiękne widoki na dolinę Wisły i Sandomierz. Góry Pieprzowe to największe w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie, skupisko dziko rosnących róż. Można tu spotkać aż 15 gatunków tych kwiatów.

Ciekawostka

W rezerwacie ochroną objęte są zespoły roślinności stepowej, a wśród nich unikatowa wisienka karłowata, ostnica włosowata, palczatka kosmata oraz krwawnik szczecinkolistny.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Rezerwat czynny jest cały czas, a wstęp do niego jest bezpłatny.

Legenda głosi, że…

wiele lat temu na tym terenie mieszkali mnisi, którzy na stromych zboczach spadających ku Wiśle uprawiali roślinę z czarnymi i bardzo ostrymi w smaku nasionami (oczywiście chodzi o pieprz). Nasiona po rozgryzieniu paliły żywym ogniem i to właśnie od nich wzięła się nazwa gór.