Instalacje fotowoltaiczne, zawierające szereg paneli słonecznych, to dzisiaj powszechny widok. Jednak pomiędzy panelami występuje duże różnice, które decydują o ich sprawności. Jakie ogniwa fotowoltaiczne są dostępne na rynku? Tego właśnie dowiesz się z poniższego tekstu, który przedstawi podstawowe ich typy, wraz z ich zaletami i wadami.

Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji

To pierwsza generacja paneli fotowoltaicznych. Zalicza się do niej takie typy paneli jak:

  • panele monokrystaliczne;
  • panele polikrystaliczne;
  • panele amorficzne (a-Si).

Wszystkie te typy ogniw są wytwarzane w różny sposób z krzemu, z pojedynczych kryształów, połączenie wielu kryształów lub też amorficznej postaci krzemu. 

Ogniwa monokrystaliczne. to najczęstszy obecnie wybór przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Charakteryzują się one sprawnością w granicach 15-20 procent. Można je poznać po głębokim czarnym kolorze. Są one bardzo wytrzymałe i mogą działać przez wiele lat - bez wykazywania dużego zużycia.

Ogniwa polikrystaliczne, to minimalnie niższa sprawność od monokrystalicznych. W tym wypadku wynosi ona 14 do 18 procent. Jeszcze niedawno stanowiły one większość montowanych paneli. Rozpoznać je możesz po mieniącej się niebieskiej barwie. Są one również zdecydowanie tańsze od monokrystalicznych.

Ogniwa amorficzne wykazują najniższą sprawność rzędu 6 do 10 procent. Bywają stosowane ze względu na niską cenę oraz elastyczność i niską wagę. Ich okres działania jest jednak ograniczony do mniej więcej 10 lat. Ogniwa amorficzne mają barwę bardzo ciemną wpadającą w bordo.

Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji

Druga generacja ogniw fotowoltaicznych to ogniwa cienkowarstwowe. Tutaj są produkowane dwa ich typy:

  • panele CdTe;
  • panele CIGS;
  • panele z arsenku galu (GaAs) – obecnie stosowane tylko w przemyśle kosmicznym.

W tej grupie najczęściej wykorzystywane są ogniwa CIGS, których sprawność wynosi 10 do 14 procent. Są one wytwarzane z miedzi, indu, galu oraz selenu. Ogniwa CdTe są wykonane z półprzewodnikowego materiału, jakim jest tellurek kadmu. Mogą być czerwone lub czarne. Warstwa CdTe jest napylana na szkło i ma grubość zaledwie kilku mikrometrów.

Ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji

W związku ze stałym rozwojem technologii, pojawiły się także ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji. Można tutaj wymienić takie konstrukcje jak:

  • panele barwnikowe;
  • ogniwa koncentrujące światło;
  • perowskity;
  • panele polimerowe.

To jednak ogniwa, które dopiero w przyszłości pojawią się w masowych zastosowaniach.

Panele fotowoltaiczne dostępne są na https://www.bricoman.pl/

Panele fotowoltaiczne jakie wybrać?

W zastosowaniach, takich jak instalacje na dachach domków jednorodzinnych, czy tym podobnych, wybór ogranicza się właściwie do paneli amorficznych, monokrystalicznych i polikrystalicznych. Panele amorficzne są stosowane tam, gdzie nie można zamocować ciężkich paneli pozostałych dwóch rodzajów. Najwięcej energii produkują panele monokrystaliczne, są jednak droższe. Jeżeli więc dysponujesz większą przestrzenią na instalację, to możesz skorzystać z tańszych paneli polikrystalicznych. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie parametrów ogniw podawanych przez producenta oraz warunków gwarancji. Bezpośrednia cena, to tylko jedne z czynników, który musisz wziąć pod uwagę, ważne jest także to, jak dużo prądu one produkują, jakie są minimalne warunki pracy oraz po ilu latach trzeba będzie je wymienić.