Historia od kuchni. Zwyczaje kulinarne żydów aszkenazyjskich
Sandomierz
Najważniejsze informacje
Początek | Niedziela, 12 września, godz. 15:00 |
---|---|
Strona wydarzenia | https://edd.nid.pl/wydarzenia… |
Z wielką przyjemnością zapraszamy na tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, których tematem przewodnim są "Smaki Dziedzictwa"!
Wydarzenia organizowane przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w ramach EDD 2021:
NIEDZIELA 12 września, godz. 15.00
Historia od kuchni. Zwyczaje kulinarne Żydów aszkenazyjskich
W święto Pesah możesz jeść, gdzie chcesz, ale nie to, co chcesz. W święto Sukot możesz jeść, co chcesz, ale nie tam, gdzie chcesz. W święto Szawust możesz jeść, co chcesz i gdzie chcesz.
(rady pobożnych Żydów)
Tradycyjna kuchnia Żydów aszkenazyjskich (zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią) to nie tylko zasady dotyczące koszerności, czy element spajający grupę społeczną. Kuchnia żydowska to również niezliczona ilość symboli i składników. Wszystkie dania świąteczne posiadają swe ukryte znaczenie. I tak na przykład charoset serwowany podczas święta Pesach, posiadający konsystencję bardzo gęstego musu przypominającego glinę, symbolizującą cegły jakie wyrabiali Izraelczycy podczas niewolniczej pracy w Egipcie.
Wspaniałość kuchni żydowskiej polega na tym, iż choć jest ograniczona wieloma zasadami koszerności, to niesie w sobie całą paletę smaków. Pachnie ona imbirem, czosnkiem i korzennymi przyprawami. Konieczność adaptacji do życia w diasporze sprawiły, że tradycyjna żydowska kuchnia przenikała się z wpływami innych krajów w których się osiedlali.
Podczas spotkania goście muzeum poznają przepisy na doskonałą chałkę, bajeczny czulent czy wybitny humus serwowane w domach sandomierskich Żydów przed II wojna światową.
Po spotkaniu zapraszamy na degustację drobnych żydowskich przysmaków.
Fot. Rodziny Wilczków i Goldfingerów podczas uroczystej kolacji. lata 30,XX w., Sandomierz.