Zamknij

Wiosenne propozycje książkowe DKK w Podleszanach

11:04, 15.04.2024 jk Aktualizacja: 17:29, 15.04.2024
reo

Dyskusyjny Klub Książki z Podleszan zaprasza miłośników książek do czytania na świeżym powietrzu. 

Nie od dziś wiadomo, że czytanie na łonie natury, wśród zieleni i kwiatów daje możliwość wspaniałego relaksu i dotlenienia organizmu. A oto proponowane przez Dyskusyjny Klub Książki tytuły książek, które omawiali na marcowych i kwietniowych ostatnich spotkaniach.

„Miasto w chmurach” to długo wyczekiwana powieść Anthony’ego Doerra. Najnowsze jego dzieło to hołd złożony książkom i miłośnikom książek, powieść, która przypomina o tym, że literatura łączy, a nie dzieli. To starożytna opowieść, która na kilkuset stronach książki połączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

W książce jest pięcioro różnych bohaterów, których dzieli niemal wszystko, ale łączy fakt bycia outsiderem, wyrzutkiem, samotnikiem wrzuconym w trudny czas lub zdarzenie. Autor ukazuje swoich bohaterów na tle poszczególnych momentów historii uchwycone u pewnej granicy, w momencie przesilenia. Upadek Konstantynopola, który wieńczy koniec ery Bizancjum. Współczesne fundamentalizmy i idealizmy, które prowadzą jednostki do czynów drastycznych.

„Miasto w chmurach”  to wciągająca historia i to trudne do uchwycenia coś, co sprawia, że nie można się od niej oderwać. To książka łącząca w sobie fantastyczną powieść przygodową, dramat obyczajowy, powieść historyczną i science-fiction. Autor stworzył  fascynującą opowieść o sile literatury i opowieści, sugerując, że jedynym miejscem, w którym możemy tworzyć idealne światy jest literatura. Ukazuje wiarę w to, że literatura nie tylko daje wstęp do innych światów, nie tylko odpowiada na ważne pytania, ale pozwala przetrwać najgorsze zawieruchy. I zawsze nas przeżyje.

Drugą propozycją  Dyskusyjnego Klubu Książki jest „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk.

Jest to idealna książka dla wszystkich lubiących podróże i poznawanie innych kultur. To niezwykle ciekawy reportaż o współczesnym Omanie, który pozwala zrozumieć perspektywę kobiet islamu. Poznajemy realia życia w tym muzułmańskim kraju, obyczaje i zwyczaje religijne. Autorka opowiada o kobietach z różnych warstw społecznych, ich marzeniach, o kontraktowanych małżeństwach, o podróżach aborcyjnych lub w celu odzyskania dziewictwa. I o wielu innych rzeczach, które dla nas są zadziwiające lub wręcz szokujące. Książka stanowi również zarys historii Omanu, sułtanatu i przemian społeczno-gospodarczych XX i XXI wieku.

 

 

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%